субота, 7 жовтня 2017 р.

Равлик, пташки, кораблі

Знову розкажу вам про книжки свого улюбленого «Читаріуму». От що правда, то правда: маленьке видавництво, яке видає небагато книжок, але всі такі класнючі і з такою любов’ю, таким смаком і розумінням потреб читача, що я не втомлююся їх радити. Сьогодні ми отримали три їхні нові картонки авторства Оксани Лущевської, і я так протащилася, читаючи їх дитині 2,5 років, що прям вклавши дитину спати, зразу пишу сюди.Насамперед скажу, що Оксана Лущевська – письменниця, перекладачка, дослідниця дитячої літератури. Вона в темі багато років і точно знає, що робить у своїй справі. Пише вона для різних вікових категорій, але найдужче я люблю її малявські віршики. Хоча б тому, що вони дають хороший простір для гри. Наприклад, за «Павою з павенятами» (ВСЛ) ми придумали пальчикову гру, вивчаємо «право» і «ліво», рахуємо. Книжка «Про кита» (ВСЛ) вся звуконаслідувальна. І це, здається, той «коник», який дуже вдається письменниці. До цього прийому авторка вдалася і в книжці «Пливуть кораблі» («Ту-ту-ту», цей звук візуально підкреслила скрізь художниця Катерина Степаніщева), і в «Пташиній колисковій», де всі пташки по-своєму засинають – і це теж прикольно вчити з дитиною, яка щойно починає говорити.

Тепер трошки про кожну з картонок, бо всі мають якісь «перчинки» і в тексті, й особливо – в ілюструванні. Це особлива насолода – показувати малявці різні техніки й дивитися на реакцію :)


Отож,


«Пливуть кораблі» (ілюструвала Катерина Степаніщева)

Текст – лічилочка (від 1 до 5) з дуже кльовим ритмом. Наприкінці художниця домалювала чудесну гру для найменших: треба пальчиком провести корабель із котиком додому. Крупні деталі, чіткі контури, позитивні кораблі і котик, який повертається додому. Мі-мі-мі. І на кожній сторінці можна голосно проголошувати разом із дитиною «Ту-ту-ууу!».«З равликом на прогулянці» (ілюструвала Даша Ракова)

Пам’ятаю цей віршик іще у вигляді розмальовки :) Текст – про дитину, яка любить повільне і вдумливе споглядання. Відповідно, й ритм повільний, верлібровий. Суть у тому, що коли ти йдеш на прогулянку з равликом, то йдеш так повільно й роздивляєшся все так уважно, що завершується твоя прогулянка аж восени :) Дотепно, еге ж? :) Равлик тут олюднений, у нього дитяче личко й комбінезон, у ньому можна легко вгадати дитину будь-якої статі, яка вийшла прогулятися з дорослим (дівчинка помітно велика, її можна ототожнити з дорослою людиною). Ілюстрації Даші Ракової ніжні й приємні для ока. Дівчинка з равликом розглядають пуп’янки, зазирають у всі шпаринки, влаштовують пікнік із суничками, слухають шелест листя, спостерігають за пташенятами, збирають каштани й нюхають хризантеми, рвуть яблука. Таке дозвілля люблять великі й маленькі люди з певним типом темпераменту, і це дуже важливо – читати різні книжки, швидкі й ритмічні, повільні і вдумливі. Бо люди, зрештою, всі різні.Нарешті, «Пташина колискова» (ілюструвала Світлана Балух)

Вкотре заворожена роботою цієї художниці. У Світлани Балух є дуже впізнаваний стиль, проте вона не втомлюється дивувати різними техніками й змінюватися з книжки у книжку. Навіть по різних її книжках можна показувати дитині, як по-різному виглядає дитяча ілюстрація. «Пташина колискова», наприклад, вишита. Це просто космос – ці дрібненькі стібочки в ілюструванні! І вони так пасують до пташиної тематики, що ах!

Текст вірша – «каталог» різних українських пташок (їх усі можна зустріти в місті), які по черзі засинають і промовляють звуки, які вони звикли промовляти в житті. Це така «сонна» книжка, завдяки якій можна вивчити пташок і як вони кажуть. Дуже приємне звуконаслідування (ще раз наголошую: корисна вправа для розвитку мовлення, тим паче, якщо набридли традиційні «як каже корова», «як каже песик» тощо). Мені також імпонує те, що художниця максимально реалістично зобразила пташок, так що їх можна впізнати в житті. Це додає цілком доречної енциклопедичності у видання. Натомість рослинні елементи й «декор» вишитий. Вийшло дуже гарно поєднання. Надзвичайно вдало скомпоновано кольори тла: на початку світлі сторінки (бежевий, наче останнє сонячне проміння), далі вечір наступає, стає більше блакитного, потім синіший, фіолетовий, щоб завершитися глибоким темним кольором ночі (ні, не чорним :)). Візуально страшенно круто! Остання розгортка, де всі, крім сови, сплять, і контури пташок накладаються на сузір’я, взагалі бомбезна. Просто не можу натішитися на цю книжку!


Ілюстрації: Читаріум, БараБука

Що важливо: книжки категорії 0+, якщо це навіть картонки, часто не витримують довгого використання. Що раніше ти даси в руки дитині книжку і вона її полюбить по-своєму, все, книжці капець. Так у нас загинуло багато-багато картонок, особливо в період активного росту зубів, хник. Але для дворічок картонки такого типу, як видає «Читаріум», якраз у тему, щоб розробляти мовний апарат і дрібну моторику. І я дуже вражена, що видавчині ризикнули зробили картонки великого формату (217х235 мм), щоб їх було зручно розглядати. (Звісно, там така ілюстрована краса, що гріх було б утискати її в малий формат!) Поліграфічно це бездоганні видання, і вони явно залишаться на довгий час у бібліотеці.

Оксана Лущевська, Катерина Степаніщева. Пливуть кораблі. – Харків: Читаріум, 2017.
Оксана Лущевська, Даша Ракова. З равликом на прогулянці. – Харків: Читаріум, 2017.
Оксана Лущевська, Світлана Балух. Пташина колискова. – Харків: Читаріум, 2017.


Немає коментарів:

Дописати коментар