суботу, 14 грудня 2013 р.

Секс в українській літературі для підлітків Є!

А художниця на обкладинці
забула намалювати одну важливу деталь -
камінчик на шиї у Софійки!
А що, чекали сексу, правда ж? Ось і тримайте. Марина Павленко, мовби відповівши на закиди незадоволених життям критиків узяла й у п’ятій книжці про «Русалоньку із 7-В» зробила, як в анкеті фейсбука: «Усе складно». Сексу вам хочеться? Мало поцілунків і мрій про фату? Ок, тримайте, робіть із цим, що хочете. Вам уже цікаво? Мені теж. Але продовження не передбачається, бо Русалонька, себто Софійка Щербань, уже перейшла у 8-й клас і завершила свою ініціацію, помахала лапкою дитинству й ввійшла в повноправний підлітковий вік. Так що якщо про Софійку книжки ще бути можуть, то про Русалоньку з 7-В навряд. І я знову тут коротко скажу, що мені прикро, що всі п’ять пригод трапилися з Софійкою в один рік, що не розвели дорослішання на п’ять років. По-моєму, на один сьомий клас усього було забагато. Але таким був задум Марини Павленко, вона про це не раз розповідала: дорослішання в один рік.

Я вже відчуваю ваш трепет у передчутті подробиць. Ок, як подружка розповім трошечки, щоб не зіпсувати задоволення. У п’ятій книжці, що цікаво, найменше чарів і детективу. Таємниця тут така бліда й не таємнича, очевидячки, щоб не затуляти собою любовної ліній, чи то пак ліній. Бо тепер тут «краєзнавчий любовний роман». Дівчачий, правдивий. Ви ж знаєте, я ніколи не брешу: я себе впізнавала на кожній сторінці. Усі ці вагання, перехоплені й не так потрактовані погляди, цей трепет і «метелики», знайомі мені ще по «Щоденнику старшокласниці», і навіть невдалий перший поцілунок у мене теж був. І дівчаток, які починають статеве життя у дванадцять, я теж знала… І на «правильних» хлопців не відразу увагу звертаю, і в Криму була, і Південний Буг бачила… Усе знайомо, усе правда.
Правда те, що ми, дівчата, не завжди знаємо, чого хочемо, особливо у дванадцять-тринадцять років. А ще ми трохи підсліпуваті, це теж правда. Хороший і надійних хлопців, які поруч із нами все життя, помічаємо не на перший рік. Соромно, але що вдієш. Є надія принаймні, що Софійка через якийсь час свого ідеального Сашка таки помітить, і вони обоє ще будуть не дуже досвідчені в любовних питаннях. Значить, чекати нам не більше п’яти років. Хай ще помучаться, Софії потрібен досвід. І мати з чим порівнювати, щоб не розкидатися пізніше таким скарбом.
От щоби до кінця правду, то часом я поблажливо всміхалася, виловлюючи «надто мудрі» слова вчорашніх семикласниць. Але, судячи з усього, авторка й сама до того ставиться з іронією, повсякчас примовляючи, яка ж мудра ця «Радзивілка», так все ок. Ми читаємо і робимо свої висновки: з помилок Софійки та її однокласниць, із книжної мудрості Лесі Радзивіл, із наївності Віку-кусі.

До слова, до краєзнавчості «Русалоньки з 7-В» додалася її екологічність. У книжці багато йдеться про те, як важливо оберігати природу, збирати сміття, не доводити до пожеж, не бруднити води й не заважати своїм існуванням тим, хто живе на цій землі давніше, ніж ми. Є про затоплені дніпровські пороги, про які багато говорить і Володимир Рутківський (я його «Потерчат» нещодавно прочитала, була зворушена). Це страшні речі, мені складно це уявити, і про такі речі потрібно пам’ятати. Добре, що Марина Павленко про це пише й передає пам'ять далі. Краєзнавчість досягла своєї комічної абсурдності в образі двох вишнопільських учительок, одна з яких перераховує всі знайомі їй назви пташок, рослин, тварин, що трапляються на шляху, а друга, мов ходяча вікіпедія, транслює історичні факти. Милі такі вчительки :)

А загалом – повість дуже мила, тримає в тонусі, змушує переживати й тримати кулачки за нетямущу Софійку, збагачує знаннями. І вона дуже-дуже літня. Кримська. Південнобугівська. І майже не містична. Якщо не враховувати магії камінчика, яку можна списати на бурхливу фантазію Софійки. А ви ж то в курсі, яка в неї уява, еге ж? Ви ж читали всі чотири попередні книжки?) Якщо ні, то ось тут читайте про чотири перші «Русалоньки з 7-В».

Марина Павленко. Русалонька із 7-В плюс дуже морська історія. – Вінниця: Теза, 2013.

Немає коментарів:

Дописати коментар