четвер, 26 січня 2017 р.

Навчальні книжки-іграшки

Тепер тут часто з’являтимуться пости про книжки для категорії 0+, бо в мене вже майже два роки є тестова читачка J Сьогодні, наприклад, прийшла новинка від видавництва «Школа», з серії «Сторінки-цікавинки». Раніше ми читали їхню «Їду, плаваю, лечу» й гортали трохи інші книжки з серії.

Тепер ось прийшли «Пори року» з віршиками Василя Федієнка та милими, дотепними, яскравими ілюстраціями Інни Черняк.

На початку буде хвалебний абзац, а наприкінці – критичний, бо як же без нього. Ми дбаємо про те, щоб маленькі читачі мали найкращі книжки, а їхні дорослі не заплутувалися в словах, коли читають.


Отож, я всім гаряче раджу цю серію для малючків від 1 до 3 років. Це тип книжки-іграшки, тож якщо ви (і мале, і доросле) ще не готові читати довші книжки, то для знайомства з книжкою, прививання любові до книжок, розваги, альтернативи мультикам і планшетам – саме воно. Тут є рухомі елементи, які дуже прикольно висуваються й засовуються, роблячи статичний малюнок динамічним. Показуючи, як функціонують деякі речі й просто дивуючи читача. Ось висувається драбина в пожежній машині, ось їде поїзд, ось приїжджає таксі, ось білочка стрибає чи дятел стукає по дереву. Ось падає дощик, виростає підсніжник, ось дітлахи перекидають одне одному м’ячика – мої найщиріші компліменти видавництву, дизайнерам і художниці, які все це придумали.
Картон і самі видання дуже якісні, нам є з чим порівняти. Книжка витримує купу читань щодня й не видає цього ні пошарпаними сторінками, ні детальками, які могли б розлетітися на всі сторони. Трошки складно висунути окремі елементи, але то справа звички. Зрозуміла річ, за якість відповідна ціна – від 100 до 200 грн, треба уточнювати. Але я враховую, що це добрий подарунок, що замінює й іграшку, тож можна замовляти хресним.


Тепер про нехороше. Основна вада серії – вірші. Їм явно нашкодила серійність. Якщо раніше це бодай були простенькі віршики, нічого особливого, рима й тема. То в «Порах року» вже відчутно, як здувся запал строчити вірші на кожну тему.

Ось, приміром, віршик на весняну тему:

Запашна і голосна
Вже прийшла до нас весна.
Ми ходили у лісок
І знайшли там…

Як ви думаєте, що знайшли? Правильно: пролісОк! Хоча має бути наголос на префіксі: прОлісок. Але такий наголос не лягав у риму, виходить. Більше того, художниця намалювала замість проліска (рослинка з синіми квітами)підсніжник (із білими квітами, цвіте дещо раніше за пролісок).
Ще хвилинка про ідеологічні моменти. На сторінці, присвяченій весні, вмістили «Жіноче свято», проілюстроване букетом червоних тюльпанів із жовтою мімозою, зв’язаних червоною стрічкою з написом «8 Березня». Ще там є малюнок із назвою «Великдень» (паска, крашанки). Я би, звісно, уникала релігійних моментів у книжці, яка більше ніяких свят не згадує. Є там на сторінці зимовій прикрашена ялинка, але вона так і підписана «Ялинка», не «Новий рік» і не «Різдво». Не всі маленькі читачі цієї книжки – християни, тож не всі святкують Великдень. І точно не всі святкують Міжнародний жіночий день так, як звичне з радянських часів. Треба вже було б відходити від цих традицій, тим паче що покоління росте вже сини й доньки синів і доньок – ровесників Незалежності України. Я попередила – а ви вже вирішуйте, як хто до цього ставиться.


Пори року / Автор Василь Федієнко, художниця Інна Черняк. – Харків: Школа, 2017.

Немає коментарів:

Дописати коментар